2024 Muallif: Priscilla Miln | [email protected]. Oxirgi o'zgartirilgan: 2024-02-18 14:36
[l] va [l '] tovushlarini talaffuz qilishda muammosi bo'lgan bolalar, hatto to'g'ri artikulyatsiyani o'rnatgandan keyin ham darslar, mashqlar kerak. Rivojlangan odat diksiyani o'zgartirishga imkon bermaydi. Bolalar kerakli tovushni odatiy bilan almashtirishni davom ettiradilar. Shuning uchun ular jumlalar va so'zlarda avtomatlashtirishga [l] kerak.
Logopediya darslarining asosiy qoidalari
Ta'limning asosiy maqsadi jumlalar, bo'g'inlar va so'zlardagi [l] ni avtomatlashtirishdir. Sinflarning vazifalari o'quv, tuzatish va tarbiyaviy bo'linadi. Mashq qilishning muhim qoidalari bor, ularga amal qilgan holda ajoyib natijaga erishish osonroq:
- Bolalar uzoq vaqt davomida bir xil harakatlarni bajara olmagani uchun dars davomida mashgʻulotlar oʻzgartirilishi kerak.
- Besh yoshli bolalar uchun darslar 20 daqiqadan oshmasligi kerakligini esdan chiqarmaslik kerak, lekin 15 daqiqadan qisqaroq boʻlishi ham tavsiya etilmaydi. Ammo yoshi kattaroq bolalar yarim soat davomida iboralar va jumlalarda avtomatlashtirish [l] ustida ishlashdan mamnun. Garchi45 daqiqadan ortiq darslar tavsiya etilmaydi.
- Ochiq havoda oʻyinlar yoki jismoniy tarbiya mashgʻulotlarni diversifikatsiya qiladi va bolalarga biroz chalgʻitishiga imkon beradi, shunda ular yangi kuch bilan vazifalarni boshlashlari mumkin.
- Agar jumlalar va so'zlardagi avtomatlashtirish bo'yicha dars [l] bitta hikoya chizig'iga bo'ysunsa juda yaxshi. Bu sayohatlar, bola ishtirokidagi ertaklar, bolalar fantastik qahramonlarga muammodan xalos bo'lishga yordam beradigan o'yinlar bo'lishi mumkin. Jumlalar, bo'g'inlar va so'zlardagi bunday avtomatlashtirish sinflari [l] samaraliroq. Axir, bola qiziqadi, zavq bilan ishtirok etadi va vazifalarni bajaradi. Ijobiy his-tuyg'ular esa natijani kuchaytiradi va tezroq o'rin olishiga imkon beradi.
Gaplardagi [l] tovushini avtomatlashtirish boʻyicha ishlarni nafaqat malakali oʻqituvchi, balki bolani tarbiyalayotgan kattalar ham bajarishi mumkin. Ya'ni, bobo-buvilar, ota-onalar, aka-uka va opa-singillar, xolalar va amakilar, enagalar va unga qiziqqan har bir kishi har kuni chaqaloqning diksiyasi va artikulyatsiyasi ustida ishlashlari kerak. Lekin asosiy effekt jumlalar va so'zlardagi [l] tovushini avtomatlashtirish bo'yicha maqsadli dars davomida aniq erishiladi.
Ta'lim vazifalari
Bu yerda oʻqituvchi bola bilan ishlash orqali aynan nimaga erishmoqchi ekanligini koʻrsatadi. Ta'lim maqsadlari aniq va aniq tuzilgan:
- ovozning motor va eshitish tasvirini tuzatish;
- avtomatlashtirish [l] soʻzlar, gaplar va boʻgʻinlarda.
Faqat ularni muntazam ravishda hal qilish orqali, nutq terapevt vabola maqsad sari intilyapti.
Tuzatish vazifalari
Ular kengroq harakat doirasiga ega. So'z va jumlalarda [l] tovushini avtomatlashtirish bo'yicha darslarda o'qituvchi quyidagilarni ishlab chiqishi kerak:
- chaqaloqning psixo-gimnastika yordamida yuz ifodalari;
- maxsus lab va til gimnastikasi yordamida artikulyar harakatchanlik;
- fonematik eshitish;
- ovozni tahlil qilish qobiliyati;
- barmoq mashqlari yordamida nozik vosita mahorati.
Ta'lim vazifalari
Ular eng katta faoliyat sohasini qamrab oladi. Ovozni [l] iboralar va jumlalarda avtomatlashtirish ustida ishlagan holda, o'qituvchi palatada rivojlanadi:
- Go'zal va to'g'ri gapirish istagi.
- Ufqlar kengaytirilmoqda.
- Lug'at boyligi.
- O'qituvchini diqqat bilan tinglash va uning topshiriqlarini bajarish qobiliyati.
- Sabr va sabr.
Xulosa "Gaplar, so'zlar va bo'g'inlardagi [l] tovushini avtomatlashtirish"
Mavzu: Oʻzga sayyoraliklar bilan uchrashish
Hulosa tayyorlashda darsning maqsadi (ovozni avtomatlashtirish [l]) va uning vazifalarini ko'rsatish kerak. Bu haqda batafsil ma'lumot yuqorida yozilgan.
Bu yerda gaplar va matnlardagi [l] tovushini avtomatlashtirishga bagʻishlangan dars kursi bevosita taqdim etiladi. Barcha o'qituvchilar darsning boshida artikulyar apparatni isitish kerakligini bilishadi. Shuning uchun, rejalashtirishda, keling, [l] tovushini, shuningdek, bo'g'in va so'zlarni alohida talaffuz qilish uchun mashqlarni unutmaylik.
Darsning borishi: tashkiliy lahza
Boshlovchi: Salom bolalar! Bugun biz [l] tovushining to'g'ri talaffuzi ustida ishlashni davom ettiramiz. Eng muhim qoidamizni eslaylik:
Nutqni chiroyli qilish uchun
Aniq va sekin
Ovozni talaffuz qilishingiz kerak, Qo'rqmang, shoshmang.
Agar yigitlar bu she'r bilan tanish bo'lsa, uni o'qituvchidan keyin baland ovozda takrorlashingiz yoki hammasini birga aytishingiz mumkin.
Artikulyatsiya apparati gimnastikasi
Eshik taqilladi. Kuryer kiyimidagi bir kishi kirib, qutichani uzatadi. Dars rahbari uni ochadi va chet ellik haykalchani chiqaradi. Buni kumush folga solingan gugurt qutisini yopishtirish, unga yuz chizish va gugurt oyoqlarini pastdan plastilin oyoqlari va yuqoridan simli antennalar bilan mahkamlash orqali osongina qilishingiz mumkin. O‘zga sayyoraliklarning nutqini audioga yozib olish va muharrir yordamida tezlashtirish mumkin. Tez kulgili multfilm suhbatini olasiz.
Begona:
- Yerdoshlarga salom! Do'stlarim va men sizga olis sayyora Lulauliyadan uchib keldik. Mening ismim La. Sayyoramizda biz bir-birimizni uch marta "Lou!" Deb salomlashamiz. Shuning uchun men sizga aytaman: “Lou, bolalar! Lou yigitlar! Lou yigitlar!”
Taqdimotchi:
- Bolalar, keling, do'stimiz La bilan uning tilida salomlashaylik. Siz aytishingiz kerak: “Lou, La! Lu, La! Lu, La!"
Bolalar takrorlaydi.
Ikkinchi o'zga sayyoralik Lo nomi bilan tanishtirildi. U ibora bilan kutib olinadi: "Lou, Lo!" Uchinchi va toʻrtinchi musofirlarning ismlari Ly va Le.
Demak, salomHar bir mehmon uch martadan bolalar [l] tovushi bilan bo'g'inlarni talaffuz qilishni mashq qiladilar.
Besh yoshdan oshgan bolalar uchun siz vazifani murakkablashtirishingiz mumkin. Siz hozirda mezbon tomonidan ko'tarilayotgan musofirni salomlashingiz kerak. Qulaylik uchun planshetlarga nom yozib, bo‘yniga osib qo‘yishingiz mumkin.
Mezbon yigitlarni chalg'itmoqchi, aldamchi harakatlar qilib, go'yo o'zga sayyoralik Lani ko'tarmoqda va bu vaqtda tezda Lani ko'tarmoqda. Keyin, masalan, La stolga qo'yilgandek da'vo qiling, lekin tezda uni yana oling. Mashg'ulotchi harakatlarni tezlashtirib, bolalarning diqqatini faollashtiradi.
Xatolar odatda kulishni keltirib chiqaradi. Uy egasi yigitlar bilan birga o'ynaydi, uning ayyorligi muvaffaqiyatsizlikka uchraganida qayg'uli yuz ko'rsatadi va agar bola xato qilsa, xursand bo'ladi. Lekin buni hech kimni xafa qilmaslik uchun, faqat sizni kuldirish uchun ehtiyotkorlik bilan qilishingiz kerak.
Birinchi vazifa: Izolyatsiya qilingan tovushni avtomatlashtirish [l]
Taqdimotchi: Ayting-chi, La, sayyoramiz haqidagi taassurotlaringiz qanday?
Alien La hech narsa aniq bo'lmasligi uchun juda tez aytadi. Uy egasi uni qulog'iga olib keladi, tinglaydi va bolalarga tushuntiradi:
- Mehmonimiz Laning dinamiki to'satdan shikastlandi! U ovozni yo'qotdi [l]. U bizga nimadir aytmoqchi, lekin biz unga yordam berishimiz kerak! Biz yordam bera olamizmi? [l] tovushini soʻz bilan muhokama qilamiz.
La:
Sayyoramiz kabi… (bolalar xorda [l] tovushini qo'shadilar), Va jo'jalarni boqing…, Bolalar bilan gaplashing…, Ularga sovg'alar bering…, Tanyani banka bilan yoping…, Vasyani qoshiqqa soling…, Va Natasha - birinchi sinf o'quvchisi
Men uni oʻrab oldimtozalovchi, Belanchak…, chayqalish…, Natasha qichqirmasligi uchun…
La gaplashayotganda siz hikoyaga qo'shilgan rasmlarni ko'rsatishingiz mumkin - bu yigitlarni kuldiradi.
Taqdimotchi: Rahmat, La. Ammo suhbat qurilmangizda jiddiy nosozlik borga o‘xshaydi.
La: Nega?
Taqdimotchi: Bolalar, Laga nima noto'g'ri deganini kim tushuntiradi?
Bolalarni o'z fikrlarini shakllantirishga va ularni baland ovozda ifodalashga undash nutq bilan ishlashda juda muhim nuqtadir.
Ikkinchi vazifa: til iborasidagi [l] tovushini avtomatlashtirish
Taqdimotchi: Bizning mehmonimiz La bilan bunday noqulaylik yuz bergani afsus. Lekin nima uchun bu sodir bo'lgani va unga qanday yordam berish mumkinligi noma'lum.
Lo: Men sizga nima boʻlganini ayta olaman! Biz qiz Mila bilan tanishdik. U qo‘g‘irchog‘ini lavaboda cho‘mdirdi.
Taqdimotchi: Bu juda qiziq! Keyin nima bo'ldi?
Lo: Milaning aytishicha, La o'zining uchuvchi likopchasida Yerga uchayotganda ifloslangan. Shunday qilib…
Mila toza La yuvilgan, Sovun La ichiga kirdi!
Va siz unga yordam bera olasiz. Bu tilni chalgʻitishni birga olti marta aytishingiz kifoya.
Taqdimotchi: Bolalar, keling Lani davolashga harakat qilaylikmi? Lekin, avvalo, bu tilni o'rganishni o'rganamiz.
Birinchidan, bolalar yetakchidan keyin har bir qatorni alohida takrorlaydilar. Keyin ular butun matnni taqdimotchi bilan birga talaffuz qiladilar va har safar tezlikni tezlashtiradilar.
Bu vazifa avvalgilariga qaraganda ancha qiyin, chunki u gaplar va matnlardagi [l] ni avtomatlashtirishga qaratilgan.
Tilni burish uchun printerlaryigitlarga tarqating, shunda ular uyda bu qisqa qofiyani aniq talaffuz qilishni mashq qilishlari mumkin.
Uchinchi vazifa: so'zlardagi [l] va [l'] tovushlarini avtomatlashtirish
Taqdimotchi: Xo'sh, La, o'zingizni yaxshi his qilyapsizmi?
La: Ha. Quvvatlash uchun meni barrelga qo'ying, aks holda batareyalarim tugadi…
Lo: Men ham.
Taqdimotchi bochkaga La va Lo oʻzga sayyoraliklarni qoʻyadi.
Li: Endi mening navbatim. Yigitlar! Biz hayvonot bog'ida edik. Va biz u erda turli xil hayvonlarni ko'rdik. Ular hatto suratga tushishdi. Lekin biz ular nima deb atalishini bilmaymiz. Iltimos, ayting!
Ushbu topshiriq uchun hayvonlar tasviri boʻlgan rasmlar tanlanadi, ularning nomlarida [l] yoki [l '] tovushi mavjud. Ly ularni bolalarga ko'rsatadi. Yigitlar hayvonlarni xorda chaqirishadi: fil, tulki, sincap, bo'ri, sher, leopard, elk, ot, kiyik, yalqov, qulan, eshak. Agar noto'g'ri so'z chaqirilsa, taqdimotchi tuzatadi. Masalan, bolalar “ot” o‘rniga “ot” va “eshak” o‘rniga “eshak” deyishlari mumkin.
Agar oldingi vazifalarda qattiq tovushning talaffuzi mashq qilingan boʻlsa, bu yerda avtomatlashtirish nafaqat [l], balki [l] ni ham amalga oshirmoqda.
Mobil tanaffus: toʻrtinchi vazifa
Taqdimotchi: Bolalar, bizning mehmonlarimiz bu hayvonlarning nomini ham bilishmagani uchun ular qanday harakat qilishlarini bilishmasa kerak. Keling, ko'rsataylik va shu bilan birga o'ynaymiz. Hamma joyingizdan tur.
"Sincap" desam, sakray boshlaysiz, "fil" desam - u yoqdan bu yoqqa tebranasiz. Otimiz o‘z o‘rnida chopadi, leopard esa sakrashga shaylanib cho‘kkaladi. Keling, mashq qilaylik: "fil"! Hamma chayqaladi. Yaxshi! "Leopard"! To'g'ri, biz sakrashga tayyorlanayotgandek cho'ktiramiz. "Ot"! Yugur, yugur, dangasa bo‘lma. "Sincap"! Yaxshi, balandroq, balandroqqa sakrang!
Ly: Endi o'ynashni boshlaylik. Noto'g'ri harakat qilgan kishi o'yindan chiqib, o'z o'rniga o'tiradi. Eng diqqatli g'alaba. Ular bu stikerlarni mukofot sifatida olishadi. Tasavvur qiling-a, ota-onangizga o'zga sayyoraliklardan sovg'alar olganingizni aytsangiz, qanchalik hayron bo'lishadi!
Tergovchilarni oʻqish bilan bogʻliq muammolar: Beshinchi vazifa
Taqdimotchi: Biz mehmonlarimizga hayvonlarning qanday harakat qilishini ko'rsatganimizda, ular so'z bilan yashiringan. Ularni topishga harakat qiling.
Doskaga soʻzlarni yozib, kerakli paytgacha ularni vaqtincha yopishingiz mumkin. Ikkinchi variant bor - bolalarga "yashirin" hayvonni topishlari kerak bo'lgan so'zlar bilan belgilarni ko'rsatish.
Detektivlar uchun so'zlar: qishloq, loglar, balalayka, makkajo'xori boshoqlari, amortizator, orzu, ikki barrelli miltiq, oqlash. Javoblar: eshak, kiyik, husky, ilg'on, fil, bo'ri, bo'ri, sincap.
Oʻyinni soʻnggi oʻzga sayyoralik Le sarhisob qiladi: Siz qanchalik yaxshisiz! Xuddi bizning bolalarimiz kabi, lulaulinlar! G'oliblar uchun qutida sovrin bor!
Taqdimotchi: Qiziq, qutida nima bor?
Sovrinlar olinmoqda. Bu shakarlamalar yoki stikerlar, o'chirgichlar yoki salqin medallar bo'lishi mumkin. Siz faqat g'oliblarni yoki barchasini taqdirlashingiz mumkin - bu guruhdagi bolalar soni va o'qituvchining imkoniyatlariga bog'liq.
Bolalar uchun sovrinlar tayyorlash odatda ota-onalarga ishonib topshiriladi. Ular pul yig'ib, arzon narsalarni sotib olishadibu kichkintoylarni xursand qilishi mumkin.
Oltinchi vazifa: matnni zanjirda takrorlash
Mezbon bolalarga juda qiyin vazifa qo'yadi. Bolalar muhim shartga rioya qilgan holda ertakni takrorlashlari kerak: oldingi jumlaning oxirgi so'zi keyingi gapda birinchi bo'lishi kerak. Bu juda qiyin, lekin juda qiziqarli va hayajonli. Bundan tashqari, topshiriq davomida gaplardagi [l] va [l] avtomatizatsiyasi sodir bo'ladi.
Vazifani soddalashtirish uchun siz aniqlik kiritishingiz mumkin: gap oxirida "tulki" yoki "bo'ri" so'zi bo'lishi mumkin.
Ertak matni: “Tulki boʻri chopayotgan yoʻlda oʻtirgan edi. Bo'ri tulkini ko'rdi. Bo'ri tulkidan so'radi: "Nima yeysan, tulki?" Tulki javob beradi: "Men bo'rini yeyman!" Ular faqat bo'rini ko'rdilar: u tulki uni ham yeyishidan qo'rqdi. Tulki haqiqiyni emas, shokoladli bo‘rini yedi!”
Birinchidan, ertakni boshlovchining o'zi aytib beradi. Matnga rasmlarni ko'rsatish orqali hamrohlik qilishingiz mumkin, ular keyinchalik magnitlar bilan doskaga o'rnatiladi. Keyin o'qituvchi bolalardan "zanjir" ning holatini eslab, ertakni takrorlashni so'raydi. Har bir bola faqat bitta jumla aytishi kerak.
Bolada talaffuzda qiyinchiliklarga olib keladigan tovushlarni avtomatlashtirish bo'yicha mashg'ulotlar vaqti-vaqti bilan emas, balki muntazam ravishda o'tkazilishi juda muhimdir. Buni amalga oshirish uchun nutq terapevti va ota-onalar bir xil yo'nalishda harakat qilishlari kerak. Uydagi mashg‘ulotlar o‘qituvchining darsda bergan topshiriqlariga ko‘ra juda samarali.
Shuning uchun, nutq terapiyasi bilan og'rigan bola o'sayotgan oilaning kattalaridan birining sinfda bo'lishi maqsadga muvofiqdir. Bunday holda, ota-onalar uyda yangi vazifalarni olishlari yoki o'qituvchi bolalarga o'rgatadigan o'yinlarda bola bilan birga o'ynashni davom ettirishlari osonroq bo'ladi.
Tavsiya:
Uyda intim mushaklar uchun mashqlar: mashqlar tavsifi, bosqichma-bosqich ko'rsatmalar va natijalar
Siz nafaqat orqa, bo'yin, qo'l, oyoq mushaklarini, balki intim a'zolarni ham mashq qilishingiz kerak. To'g'rirog'i, ularning mushaklari. Garchi ko'p ayollar ushbu faoliyatning ahamiyatini tushunmasalar ham. Agar vaginal mushaklar yaxshi holatda bo'lsa, ayolning jinsiy salomatligi juda yaxshi bo'ladi. Uyda intim mushaklar uchun qanday mashqlarni bajarish kerak va nima uchun? Keling, nozik va muhim mavzu haqida gapiraylik
Tayyorgarlik guruhida nutqni rivojlantirish. Tayyorgarlik guruhida nutqni rivojlantirish bo'yicha darsning konspekti
Ushbu maqola bolalar bog'chasi devorlarida bo'lajak birinchi sinf o'quvchilari uchun nutq muhitini tashkil etish haqida gapiradi. Bu erda nutq va muloqot qobiliyatlarini rivojlantirishning turli usullari tasvirlangan. Maqolada keltirilgan ma'lumotlar nafaqat maktabgacha tarbiyachilar, balki ota-onalar uchun ham yaxshi maslahat bo'ladi
Homiladorlik paytida mashqlar terapiyasi: homilador ayollar uchun foydali mashqlar
Ko'p odamlar savol berishadi: jismoniy tarbiya bilan shug'ullanish mumkinmi? Ba'zilar buni xavfli ish deb bilishadi va hech qanday holatda siqilmaslikka harakat qilishadi va iloji boricha tinch holatda vaqt o'tkazishadi. Ammo bu mutlaqo to'g'ri emas, chunki kichik jismoniy faoliyat nafaqat bel og'rig'idan va boshqa noqulayliklardan xalos bo'lishga yordam beradi, balki homilador onani tug'ish uchun to'g'ri tayyorlashi mumkin
Bolalar uchun mashqlar terapiyasi: uchrashuvlar, ko'rsatmalar, mashqlar
Terapevtik jismoniy madaniyat (LFK) - reabilitatsiya, profilaktika va davolashga qaratilgan jismoniy tarbiya majmuasi. To'g'ri tanlangan mashqlar va to'g'ri nafas olishni o'z ichiga oladi
O'rta guruhda nutqni rivojlantirish bo'yicha darslar. Nutqni rivojlantirish bo'yicha darsni tahlil qilish
Bolada yosh toifasiga mos ravishda to’g’ri nutq ko’nikmalarini shakllantirish maqsadida o’rta guruhda nutqni rivojlantirish bo’yicha darslar o’tkaziladi. Tengdoshlar o'rtasida moslashish darajasi, shuningdek, boshlang'ich maktabda keyingi ta'lim to'g'ri talaffuz va o'z fikrlarini ifoda etish qobiliyatiga bog'liq